jamilian
01 فروردین 1402 - 19:45

ایجاد بازارهای موازی و گره‌گشایی از بنگاه‌های تولیدی راهکار مهار تورم و رشد تولید

استاندار زنجان ضمن ارائه راهکار برای تحقق شعار سال مقام معظم رهبری در زنجان گفت: ایجاد بازارهای موازی و گره‌گشایی از بنگاه‌های تولیدی راهکار مهار تورم و رشد تولید است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، محسن افشارچی استاندار زنجان در جمع خبرنگاران ضمن تبریک سال نو اظهار داشت: امیدوارم سال جدید سال خوب و موفقیت‌آمیزی برای ملت ایران باشد.

وی با بیان اینکه سال گذشته سال پر فراز و نشیبی بود، خاطرنشان کرد: الحمدالله نظام مقدس جمهوری اسلامی از جنگ ترکیبی دشمن سربلند بیرون آمد. نتایج این قدرت هم خود را در تعاملات بین‌المللی در انتهای سال نشان داد و امیدوارم شاهد گشایش‌های زیادی در سال 1402 داشته باشیم.

استاندار زنجان در ادامه گریزی به وضعیت استان در سال گذشته زد و مطرح کرد: استان مبتنی بر برنامه محور در سال گذشته خوب حرکت کرد و موفقیت‌های نسبی را هم کسب کرد؛ در حوزه زیرساخت‌ها بسیار خوب عمل کردیم و الحمدالله در حوزه انرژی بیش از 300 مگاوات را به شبکه برق کشور وارد کردیم.

وی افزود: در حوزه آب هم پروژه‌هایی را در دست اقدام است که برای سدهای بزرگ استان تأمین مالی انجام شده و همینطور برای احداث سدهای جدید هم برنامه‌های خوبی وجود دارد. در حوزه سرمایه‌گذاری هم زیرساخت‌های مختلفی در حال شکل گرفتن است که برای منطقه ویژه اقتصادی انرژی مضاعفی مصرف شده است.

افشارچی اضافه کرد: از سوی دیگر در حال بازنگری اطلس سرمایه‌گذاری هستیم و امیدوارم به صورت خاص در جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی کمک کند که البته سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در استان اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی به حوزه اقتصاد دیجیتال  اشاره کرد و گفت: برای حوزه اقتصاد دیجیتال با پارک فاوا تعاملاتی انجام گرفته که نتایج آن ایجاد گلخانه‌های هوشمند و تولید محتوا است. از سوی دیگر برای حوزه زیست بوم اقتصاد دانش بنیان هم اتفاقات خوبی با صورت زیرساختی افتاده که هم زمین تخصیص داده شده و هم ساختمان در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گرفت.

استاندار زنجان با ابراز خرسندی از حمایت‌های خوب در حوزه عمران شهری گفت: در حوزه عمران شهری اتفاقات کم‌نظیری رخ داد. بیش از یک‌هزار و 600‌ میلیارد تومان در اختیار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای آبادانی شهرها و روستاها قرار گرفت. از سوی دیگر برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهرهای استان گام‌های خوبی برداشته شد.

وی به تعیین تکلیف پسماند روی هم اشاره کرد و گفت: اسناد مزایده آن در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت و خوشبختانه منابع خوب مالی از لحاظ درآمدی خواهد شد.

افزایش 40 درصدی بودجه استان 

عالی‌ترین مقام دولت در استان زنجان با بیان اینکه متأسفانه بودجه استان در سال‌های گذشته از لحاظ اعتباری خوب نبود، اذعان کرد: انرژی مضاعفی گذاشتیم که آورده استان را افزایش دهیم و در همین راستا بودجه استان در سال 1402 بیش از 40 درصد رشد خواهد داشت.

وی از موفق عمل کردن استان در حوزه مالیات بر ارزش افزوده اعلام کرد و گفت: مالیات شرکت‌های بزرگ زنجان که سرجمع مالیات آن‌ها به استان تعلق نمی‌گرفت، به داخل استان آورده شد و نتایج آن در عمران و آبادانی شهرها و روستاها مشاهده شد.

استاندار زنجان ابراز کرد: سال آینده با توجه به افزایش بودجه اتفاقات خوبی در سطح استان رخ خواهد داد. با توجه به اینکه اختیارات زیادی در تولید ثروت و نحوه هزینه‌کرد آن خواهیم داشت بسیار امیدوارم گشایش‌های زیادی در سطح استان رقم بخورد؛ در حوزه مولدسازی هم با دقت، نظم و سلامت حرکت خواهیم کرد تا به توسعه استان کمک کنیم.

وی در ادامه به حوزه مسکن هم گریزی زد و عنوان کرد: در سال جاری مسکن‌های زیادی را متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن تحویل خواهیم داد و امیدوارم تا پایان سال 1403 موضوع مسکن را در استان پایان دهیم.

افشارچی با اشاره به نامگذاری شعار سال توسط مقام معظم رهبری به نام "مهار تورم و رشد تولید" گفت: سال 1401 را در حالی پشت سر گذاشتیم که در مهار تورم استانی(کاهش چشمگیر رتبه تورم استانی) و رشد تولید ( احیای واحدهای خارج از مدار تولید و مشکل گشایی و راه‌اندازی برخی واحدهای تولیدی) موفقیت‌هایی کسب شد.

وی در پایان افزود: سال 1402 را در مسیر شعار اعلامی مقام معظم رهبری با انرژی مضاعف طی خواهیم کرد. در راستای مهار تورم استانی بازارهای موازی، ایجاد رقابت و بازارگاه‌های اینترنتی را پی خواهیم گرفت و در رشد تولید بیش از پیش تسهیل‌گر و مشکل‌گشای بنگاه‌های موجود و جدید خواهیم بود.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1103374