jamilian
01 فروردین 1402 - 11:02

تاکید مدیران خراسان جنوبی در سال ۱۴۰۱ بر روی ۶ محور بود

بیرجند-استاندار خراسان جنوبی در پیام نوروزی خود به ۶ محور و موضوع مهم که طی سال ۱۴۰۱ تمرکز مدیران استان بر تحقق آن بوده پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد قناعت در پیام نوروزی خود با تبریک نوروز ۱۴۰۲ و همچنین حلول ماه مبارک رمضان به مردم عزیز و انقلابی خراسان جنوبی‌، اظهار امیدواری کرد: سال جدید سال خوش و با خیر و برکتی برای کشور و استانمان باشد.

وی با بیان اینکه از مؤلفه‌های مهم معنوی که در مسیر کمال انسان نقش دارند، قلب و بصیرت قلبی است، عنوان کرد: تأکید زیادی در روایات ناب و قرآن کریم بر آنها شده چرا که سرچشمه همه خیزش‌ها و جوش‌های وجود آدمی، قلب است.

استاندار خراسان جنوبی با ذکر این نکته که روزهای ابتدایی فصل بهار تقارن زیبایی با بهار قرآن پیدا کرده که این فرصت استثنایی و ظرفیت قرآنی ماه مبارک رمضان را اهل بیت (ع) با واژه زیبایی "ربیع" به معنای بهار تبیین کرده اند، تصریح کرد: دقت در معنی بهار برای ماه رمضان، یادآور الزامات بهار و ظرفیت‌های بی پایان ماه رمضان در همه زمینه‌ها و ابعاد زندگی بشر است.

قناعت اظهار داشت: همان گونه که در بهار نو شدن طبیعت را شاهد هستیم و برای ایرانی‌ها فرارسیدن سال نو می‌باشد، برای روح و اعتقاد مسلمانان نیز ماه مبارک رمضان به درستی بهار و فرصتی برای نو شدن است.

به گفته وی، ماه مبارک رمضان ماه خودسازی است و اولین و مهمترین قدم هم در خودسازی این است که عیوب خود را با روشنی و دقت ببینیم و آن را برطرف کنیم و چه خوب است که این اقدام را در همه سطوح شاهد باشیم.

وی عنوان کرد: بهار رویش سبز طبیعت است که حضرت باری تعالی آن را به انسان‌ها ارزانی داشته و چه دل انگیز می‌شود وقتی در بهار طبیعت، بهار رمضان با عطر قرآن و روح و جان انسان‌ها جلا می بخشد و چه زیباست طلیعه ماه رمضان که با بهار سبز همراه شده است.

استاندار خراسان جنوبی افزود: عطر طراوت و اندیشیدن قرآن در بهار سبز طبیعت دل‌ها را آکنده از عطر خوش قرآن می‌کند و چه بهاری مبارک تر از این بهار است.

قناعت با بیان اینکه سال ۱۴۰۱ که پشت سر گذاشتیم شاهد اتفاقات خوب در کشور و استان در حوزه‌های مختلف بودیم، خاطر نشان کرد: کشور تبدیل به یک کارگاه سازندگی شده و همچنین فعالیت‌ها، تلاش‌ها و کوشش‌های فراوانی را در حوزه‌های مختلف در استان شاهد بودیم.

وی گفت: علاوه بر اینکه در همه حوزه‌ها دولت سیزدهم به عنوان دولت مردمی ایران قوی فعال بود بیشتر تمرکز ما در خراسان جنوبی بر ۶ حوزه بود.

به گفته وی اولین حوزه استقرار مدیران انقلابی و جوان در دستگاه‌های اجرایی بود و براساس ارزیابی نهاد رئیس جمهوری، بر اساس تعداد کمیت‌های تغییرات مدیران، استان خراسان جنوبی در تعداد تغییرات رتبه دوم کشوری را دارا بود.

استاندار اظهار داشت: دومین حوزه در دستورکار ما، پیگیری مصوبات سفر نخست رئیس جمهور بود که خراسان جنوبی از جمله اولین استان‌ها در تحقق جذب اعتبارات سفر نخست رئیس جمهوری بود که شاهد اجرایی شدن بسیاری از مصوبات و حتی افتتاح آن در سال ۱۴۰۱ بودیم.

قناعت با ذکر این نکته که سومین حوزه تمرکز، مسائل اولویت دار و زیرساختی خراسان جنوبی بود، بیان کرد: متأسفانه به دلیل عقب ماندگی تاریخی استان، تمرکز بیشتر مدیران در حوزه زیرساخت‌ها بود.

وی ادامه داد: از جمله مهمترین مسائل اساسی و کلیدی زیرساختی در استان، خط راه آهن جنوب به شمال، بحث انتقال آب از خط ۲ خلیج فارس و خط ۴ دریای عمان است که خط ۴ از دریای عمان، مسیر نهبندان به بیرجند در حال مسیریابی و تملک اراضی می‌باشد و کار شروع شده است.

به گفته وی در حوزه زیرساختی دوبانده سازی محورهای استان، بهداشت و درمان و طرح نهضت ملی مسکن نیز از دیگر طرح‌ها می‌باشد که اقدامات خوبی در این زمینه رقم خورده است.

استاندار خراسان جنوبی با ذکر این نکته که جذب سرمایه گذاران در حوزه معادن و توجه ویژه و خاص به صنایع فرآوری، یکی از مصوبات بسیار خوب و کلیدی ما در دور دوم سفرهای رئیس جمهور بود، گفت: ما برای اینکه شاهد رونق صنایع فرآوری ماده معدنی و محصولات استراتژیک استان باشیم، مشوق‌هایی را برای سرمایه گذاری ایجاد کنیم.

قناعت افزود: با ارائه مشوق‌ها، آنهایی که در حال استخراج و خام فروشی می‌باشند، برای ایجاد و تکمیل چرخه تولید تشویق می‌شوند و در حقوق دولتی که باید در حوزه استخراج پرداخت کنند، تخفیقاتی قائل شدیم.

قناعت در ادامه پیام نوروزی خود به حضور میدانی مدیران استانی در روستاها و شهرها و دیدار چهره به چهره با مردم و پاسخگویی به مطالبات و سوالات مردم، به عنوان چهارمین موضوع مورد نظر در استان اشاره کرد.

وی عنوان کرد: موضوع پنجم حمایت از واحدهای تولیدی و اقتصادی اشتغال‌زا در استان بود که در این راستا نهضت فعال کردن واحدهای تولیدی راکد در استان رقم خورد و حدود ۲۰۰ واحد تولدی راکد و نیمه راکد به چرخه تولید بازگشت.

استاندار اظهار داشت: موضوع ششم که در استان پیگیری شد، استفاده از ظرفیت بسیج سازندگی کشور به ویژه آبرسانی به روستاهای دورافتاده بود که به فضل الهی تا پایان سال ۱۴۰۳ بر اساس تفاهم بین دولت سیزدهم و بسیج سازندگی شاهد آبرسانی به تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان خواهیم بود.

قناعت گفت: احیای معادن از نکات کلیدی و مهم استان بود که این موضوع به صورت ویژه در دستورکار مدیران استانی در سال ۱۴۰۱ قرار گرفته و در همین راستا شاهد پروژه‌های متعددی به ویژه در شهرستان‌های نهبندان، زیرکوه، سربیشه، خوسف و طبس با حضور سرمایه‌گذاران بودیم.

به گفته وی؛ شاهد اعتبارات قابل توجهی برای سرمایه گذاری در این طرح‌ها هستیم و بخش قابل توجهی از این سرمایه گذاری ها تا پایان سال ۱۴۰۲ به بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه اولویت ما در سال ۱۴۰۲ علاوه بر پیگیری مستمر موضوعات سال گذشته، تمرکز بر این ۶ محور و موضوع خواهد بود، عنوان کرد: علاوه بر آن بر محورهای جدیدی از جمله پیگیری مصوبات دور دوم سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی متمرکز خواهیم شد.

استاندار خراسان جنوبی را بهشت معادن کشور نامید و با ذکر این نکته که احیای معادن همچنان از موضوعات اصلی و کلیدی ماست، گفت: علاوه بر معادن و کشاورزی ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه گردشگری داریم که کمتر به آن پرداخته شده که از برنامه‌ها و اولویت‌های ما در سال آینده خواهد بود.

وی بیان کرد: پیگیری اخذ مجوزات برای اخذ منابع جدید از سطوح ملی و استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌های بودجه سال ۱۴۰۲ در سال آینده در دستورکار است تا بتوانیم سهم بیشتری از منابع ملی برای استان داشته باشیم.

قناعت اظهار امیدواری کرد: خداوند به مردم عزیز کشورمان و مردم دوست داشتنی خراسان‌جنوبی عزت، سلامتی و عاقبت بخیری عطا کند تا شاهد موفقیت‌های روزافزون کشور در عرصه‌های مختلف بین المللی باشیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1102618